Łokieć tenisisty to popularne określenie dolegliwości bólowych po zewnętrznej stronie łokcia. Dokładniej jest to entezopatia przyczepów mięśni prostowników nadgarstka w okolicy łokcia. Problem ten, wbrew jego powszechnej nazwie, nie dotyczy głównie tenisistów, lecz osoby pracujące przy komputerze oraz wykonujące częste ruchy wkręcania i zaciskania ręki, np. sekretarki, mechanicy samochodowi, fryzjerzy, chirurdzy. Uznaje się, że najbardziej narażoną grupą ludzi na tego typu problemy są osoby w przedziale wieku 30-65 lat.
Główną przyczyną pojawienia się bólu są zmiany degeneracyjne w okolicy przyczepów mięśni do kości ramiennej. Z kolei zmiany degeneracyjne są konsekwencją kumulacji mikrourazów oraz długotrwałych przeciążeń.
Pacjenci zgłaszający się do naszego gabinetu z łokciem tenisisty, oprócz bólu, często skarżą się także na znaczące osłabienie kończyny górnej. Mają oni problem z wykonywaniem takich czynności dnia codziennego jak odkręcanie słoika, trzymanie kubka z kawą, naciskanie klamki drzwi.
Podstawą leczenia jest znalezienie przyczyny dolegliwości. Jeśli jest to przeciążenie wykonywaną pracą, należy zmodyfikować sposób jej wykonywania. Jeśli chodzi o działanie zachowawcze, z pomocą przychodzą różnego rodzaju metody terapii manualnej, fizykoterapia, ćwiczenia, kinesiotaping. Jeśli pomimo rehabilitacji nie udaje się zniwelować bólu, rozważa się także ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, a w wyjątkowych przypadkach sterydem.
Jeśli posiadasz łokieć tenisisty, zgłoś się do nas. Doradzimy Ci jak najskuteczniej się jego pozbyć.